Danes turisti ne iščejo več zgolj klasičnih ogledov znamenitosti – želijo si edinstvenih, interaktivnih doživetij, ki jim bodo ostala v spominu za vse življenje. In prav to ponuja Minimundus, eden najbolj priljubljenih doživljajskih parkov v Avstriji. Nahaja se med slikovitim Europarkom, v čudovitem mestu Celovec ob Vrbskem jezeru, kjer lahko v enem samem dnevu obiščete več kot 150 najbolj znanih svetovnih znamenitosti – in to brez potnega lista! Vse te veličastne makete so natančno izdelane v merilu 1:25 in predstavljajo arhitekturne čudeže iz več kot 40 držav sveta.
Minimundus ima zanimivo zgodovino, ki sega v pozna petdeseta leta 20. stoletja. Prvotno je bil odprt leta 1958 pod imenom “Minieurop”, z namenom ustvariti edinstveno turistično atrakcijo v Avstriji in obiskovalcem ponuditi nepozabno doživetje in prikaz evropske arhitekture v pomanjšani obliki. Kasneje je park, zaradi finančnih težal, prevzela dobrodelna organizacija Rettet das Kind, z idejo združiti znamenitosti celotnega sveta. Namen prevzema je bil zagotoviti dolgoročno vzdržnost in širitev parka, hkrati pa s tem podpirati otroke v stiski. Pod spremenjenim in svojim sedanjim imenom Minimundus so ga slavnostno odprli 3. Julija 1959. Sprva je park obsegal le nekaj deset modelov na površini 15.000 m2, danes pa se razprostira na več kot 26.000 m2, kar priča o nenehnem razvoju in priljubljenosti parka. Parcelo za park so pridobili s pomočjo donacij in lokalnih pobud, saj je bil projekt že od začetka zasnovan kot neprofitna iniciativa. Ves prihodek Minimundusa je namenjen v dobrodelne namene, letno pa ga obišče približno 250.000 obiskovalcev, kar ga uvršča med najbolj priljubljene turistične destinacije na avstrijskem Koroškem.
Ena izmed največjih zanimivosti Minimundusa je neverjetna natančnost in izjemna izdelava maket. Vsaka je plod dolgoletnega dela strokovnjakov – arhitektov, modelarjev, kiparjev in slikarjev iz lastne delavnice Minimudusa, sodelujejo pa tudi z visoko tehničnimi šolami in profesionalnimi modelarji iz vsega sveta. Izdelava ene same makete lahko traja tudi več mesecel ali celo let, saj je ključnega pomena, da je vse narejeno do najmanjših podrobnosti. Gradbeni materiali so pogosto enaki kot pri pravih zgradbah. To pomeni, da so za maketo Eifflovega stolpa uporabili prave jeklene elemente, za baziliko Sv. Petra v Rimu pa kamen, podoben tistemu iz Vatikana. Originalne materiale kot so peščenjak, bazalt ali marmor itd. izdelajo oz. obdelajo v delavnici Minimundusa, kjer se potrudijo, da ujamemo tudi najmanjše detajle: naoknice, okraske, ulične svetilke itd. Med najbolj atraktivnimi maketami, ki jih nikakor ne smete zamuditi, so:
- Eifflov stolp – eden najbolj fotografiranih maket v parku, ki navdušuje z osupljivo natančnostjo in osvetlitvijo.
- Taj Mahal – neverjetna miniatura znamenitega indijskega mavzoleja, pri kateri so uporabljeni posebni materiali za imitacijo marmorja.
- Bazilika sv. Petra v Rimu – mogočna in podrobna maketa ene najznamenitejših katedral na svetu.
- Operna hiša v Sydneyju – zaradi svoje zapletene arhitekturne zasnove je bila ena najzahtevnejših maket za izdelavo.
- Grad Neuschwanstein – pravljična nemška trdnjava, ki je bila navdih tudi za Disneyjeve gradove.
Vedno sem se vprašal, kako v Minimundusu izberejo, katere znamenitosti bodo vključene v park? Odgovor njigove turistične delavke je bil, da odločitev temelji na več dejavnikih. Prvi in najpomembnejši je kulturna in arhitekturna vrednost zgradbe. Pomembno je, da gre za globalno prepoznavne simbole, ki predstavljajo dediščino posameznih držav. Poleg tega pa upoštevajo tudi tehnične in logistične vidike. Nekatere znamenitosti so preveč kompleksne za pomanjšano reprodukcijo ali pa niso vizualno dovolj atraktivne. Tako so si mnogi obiskovalci zaželeli videti maketo mostu Golden Gate, ki pa bi ga v parku zelo težko postavili. Tudi v merilu 1:25 bi bil namreč prevelik za Minimundus, saj bi se raztezal čez cel park. Vsaka nova maketa je rezultat temeljite raziskave in natančnega načrtovanja, da bi se ohranila avtentičnost, pot do postavitve pa je precej dolga. Najprej vzpostavijo stik z mestom ali posameznim konzulatom, ki je odgovorno za določeno zgradbo, da pridobijo ustrezna dovoljenaja in dokumentacijo. Večinoma traja nekaj mesecev za pridobitev pravih načrtov v različnih merilih, ki jih zatem v Minimundusu pretvorijo v merilo 1:25.
Kot sem že omenil, znajo biti zaradi temeljitega načrtovanja in strmenja k avtentičnosti, posamezne makete zelo drage, njihova izdelava pa precej dolga. Najdražja maketa z najdaljšim časom izdelave predstavlja bazilika Sv. Petra v Rimu, ki so jo načrtovali in gradili kar šest let. Ker je dejansko zgrajena iz originalnega materiala travertina (predstopnja marmorja, ki se obdeluje z diamantnim svedrom), je njegova izdelava znašala kar 730.000 €. Sloviti grad Miramare pri Trstu so gradili kar 26 mesecev za gradnjo pa so porabili okoli 28.000 koščkov marmornatih kamnov in 26.000 koščkov peščenjaka. Pri baziliki Sv. Petra je modelar za eno samcato figuro potreboval teden dni dela. Najvišja maketa v parku je televizisjki stolp CN Tower iz Toronta, ki v višino sega kar 23 m, njegova teža pa znaša 20 ton.
Minimundus ponuja veliko več kot le ogled čudovitih maket iz vseh kontinentov sveta. Tukaj lahko zraven res lepo urejenega parka, z lično izdelanimi potmi in cvetličnimi gredami, doživite tudi interaktivne in izobraževalne vsebine, ki so zanimive tako za otroke kot odrasle. Nekaj vrhuncev vključuje:
- Pokriti doživljajski svet na površini kar 1.500 m2 in 4D-kino, kjer si lahko ogledate fascinantne interaktivne filme o arhitekturi in zgodovini znamenitosti, kot so panoramski pogled v Titanik, , pogled iz vesolja oz. vesoljske posjaje ISS na Zemljo v živo itd.
- Otroško pustolovsko igrišče, ki se razprostira na kar 400 m2, s tematskimi igrami in številnimi razburljivimi zanimivostmi.
- Vodene oglede za otroke po sledeh zgodbe “V 80 dneh okoli sveta”, kjer se odpravijo na pustolovsko potovanje skozi miniaturni svet, pri tem pa spoznavajo del zgodbe in njene junake ter odkrivajo zanimivosti o arhitekturi, tujih deželah in kulturah.
- Kavarna in trgovinica s spominki, kjer lahko uživate v kavi in kupite edinstvene spominke s potovanja po svetu.
- Veliko panoramsko kolo, ki obiskovalcem omogoča nepozaben pogled na park z višine. Vožnja s kolesom ponuja edinstveno perspektivo Minimundusa, saj lahko z višine občudujete vse makete hkrati in doživite prav poseben razgled na celoten park.
Ne glede na to, ali ste ljubitelj arhitekture, kulture ali preprosto uživate v novih doživetjih, vam Minimundus ponuja edinstveno priložnost, da doživite svet na popolnoma drugačen način. Zagotavo boste uživali v čudoviti pustolovščini skozi najlepše kotičke sveta in svoj prosti čas izkoristili na najboljši možen način. Ogled vam bo ukradel kakšne 2- 3 ure, ki pa jih zagotovo ne boste nikoli pozabili. Park je odprt od aprila do novembra, cene vstopnic pa niso pretirane, posebej če upoštevate dejstvo, da z obiskom Minimundusa pomagate otrokom in mladostnikom na avstrijskem Koroškem, ki so potrebni pomoči. Minimundus se namreč nahaja v lasti dobrodelnega društva RETTET DAS KIND Kärnten (Reši otroka). Ob tem lahko še dodam, da je pred parkom velik parkirni prostor, ki je celo brezplačen.
Kontakt
Minimundus GmbH
Villacher Strasse 241
9020 Klagenfurt am Wörthersee, Österreich
T: +43 463 21194-0
E: info@minimundus.at
W: www.minimundus.at

Viri: